Diyarbakır Firma Rehberi - İş Rehberi

Av. Sertan Yentürk

DR.SELAHATTİN YAZICIOĞLU CAD. ORYIL MY OFFICE A/BLOK 6/20 YENİŞEHİR / DİYARBAKIR Yenisehir/Diyarbakır
Tel: 4122296834 Cep: 0532 470 56 84 Fax: 4122235886
Üye

Üniversite Öğrencisi Cinayeti Davası ErtelendiMalatya'da 2 yıl önce üniversiteli öğrencinin bıçaklanarak öldürülmesi ile ilgili davanın duruşması ertelendi.
 
Malatya'da 30 Nisan 2011 tarihinde gece İnönü Caddesi'nde çıkan kavgada Hasan K. (37), Furkan Gülaçtı (34) adlı İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 2. sınıf öğrencisini bıçaklayarak öldürmüş, Ö.K. adlı öğrenciyi ise elinden yaralamıştı. Olaya karışan Hasan K.'nın tutuklu, T. Ozan Ö.'nın (24) ise tutuksuz yargılandığı cinayet olayı ile ilgili Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına tutuklu sanık Hasan K., avukatları Hayri Koç Arı, Tanıl Başaran, Enes Tuncay Yarlıoğlueş, sanık Ozan Ö. ve avukatı Mehmet Fatih Akça, Ö.K.'nin avukatı Selahattin Sarıoğlu, mağdur avukatları Şahin Çağlar ve Sertan Yentürk ile ölen Furkan Gülaçar'ın yakınları katıldı. Duruşmada sanık avukatlarının talebi üzerine Prof. Dr. Abdullah Coşkun Yorulmaz uzman bilirkişi olarak dinlendi. Kendisinin Adlı Tıp'ta uzman olduğunu belirten Prof. Dr. Abdullah Coşkun Yorulmaz, olay yeri görüntülerini yorumlayarak, cinayetin Hasan K. tarafından işlenmediğini, bıçaklama olayının dosyada ismi belirtilmeyen bir şahıs tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.
 
Ö.K.'nin avukatı Selahattin Sarıoğlu ise, "Bilirkişinin beyanlarına katılmıyoruz. Bilirkişinin uzmanlık alanı tıp bilgileri ile adli vakaların aydınlatılması ilmidir. Ama burada uzman kişi kameranın konumu ve diğer etmenlerden bahsetti" dedi.
 
Mağdur avukatlarından Şahin Çağlar ise, "Bilirkişinin beyanlarını kabul etmiyoruz. Eğer uzman kişiler sanık Hasan K.'nın ölenin ölümüne neden olan eylemi yaptığı kanaatini belirtecek olsaydı, burada dinletilmesi konumuna gidilmezdi. Uzman kişi, Ankara'dan gelen rapor sonrası dinletilmiştir" diye konuştu.
 
Mağdur avukatlarından Sertan Yentürk, "Dosya kapsamına baktığımızda tüm deliller toplanmış, cumhuriyet savcısı mütalaa vermiş, deliller toplanmıştır. Bu andan itibaren bilirkişi dinletilmesini manidar buluyoruz. Eylemi kimin gerçekleştirdiği ortadadır" dedi.
 
Cumhuriyet Savcısı İlhan Köse ise, "Emanete kayıtlı CD ve dosyanın tamamı kül halinde Adlı Tıp Kurumu'na gönderilerek, olaya ilişkin görüntülere göre maktülün yaralanma anının tıbbi olarak ayrımının yapılıp yapılamayacağı konusunda rapor tanzim edilmesi ile tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep olunur" dedi.
 
Sanık avukatı Enes Tuncay Yarlıoğlueş, "Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınması konusunda gerek olmadığı kanaatindeyiz. Dinlenen uzman kişi belirsizlikleri ortadan kaldıran açıklamalarda bulunmuştur. Adlı Tıp Kurumu, yaralanmanın hangi zaman diliminde gerçekleştiğini, önceki aşamalarda da tespit edememiştir" şeklinde konuştu.
 
Sanık avukatı Tanıl Başaran, "Biz kanundan kaynaklanan tüm argümanları kullanabilmek hakkına sahibiz. Biz bilirkişilerin çalışmaları karşılığında hak ettikleri ücretleri döner sermaye birimine yatırdık. Dosya uzman kişilerce usulünce tetkik edilmiştir. Bir hareketlenme ve hukuk dışı bir öneri söz konusu değildir. Bu nedenle müvekkilimiz lehine olan tüm delilleri mahkemenize sunabilmek, yasal savunmanın en temel dayanaklarındandır" dedi.
 
Duruşmayı sonlandıran mahkeme heyeti, olay yeri ile ilgili kamera görüntülerinin bulunduğu CD ve dosyanın Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek olaya ilişkin görüntülere göre Furkan Gülaçtı'nın yaralanma anının tıbbi olarak ayrımının yapılıp yapılamayacağı konusunda rapor istenmesine oy birliği ile ve tutuklu sanık Hasan K.'nin tutukluluk halinin devamına ise oy çokluğu ile karar verdi. Duruşma heyetine başkanlık eden Hakim Üye Ünal Bilgili ise, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesine muhalefet şerhi koyarak karşı çıktı.
 
Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.Bu haber 1145 kez okundu.

Facebook Yorumları
sms sitesi